The 13th Annual Golden Trailer Awards
Winners were announced at the awards celebration on May 31st, 2012 in Los Angeles, California.
  *Nominated Trailers are (listed in Alphabetical Order by Film Title)
  *Order= Film Title, Studio/Production Company, Trailer house

Best in Show
Winner:
Dark Knight Rises "Chant", Warner Bros., Open Road Entertainment
Nominees:
  • The Girl With the Dragon Tattoo, Sony Pictures, Mark Woollen & Associates
  • The Muppets "Their Movie", Walt Disney Studios Motion Pictures, Buddha Jones
  • Snow White and the Huntsman "Forever", Universal Pictures, Wild Card
  • Chronicle "Camera", 20th Century Fox, Buddha Jones
Theatrical Trailers Nominees
Best Action
Winner:
Snow White and the Huntsman "Forever", Universal Pictures, Wild Card
Nominees:
  • GI Joe: Retaliation "Teaser", Paramount Pictures, AV Squad
  • The Hunger Games "Trailer 2", LIONSGATE, Mojo LLC
  • Mission: Impossible – Ghost Protocol "Trailer 1", Paramount Pictures, AV Squad
  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows "Collide", Warner Bros., mOcean
Best Animation/Family
Winner:
The Muppets "Their Movie", Walt Disney Studios Motion Pictures, Buddha Jones
Nominees:
  • The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn, Columbia/Paramount, Ignition Creative
  • Hugo "Imagine," Paramount Pictures, The Ant Farm
  • Madagascar 3: Europe's Most Wanted "Trailer 1", Paramount Pictures, TRANSIT
  • Mirror Mirror "Beyond Imagination", Relativity Media, Trailer Park
Best Comedy
Winner:
Bridesmaids (Red Band Trailer), Universal Pictures, Workshop Creative
Nominees:
  • Bernie, Millennium Entertainment, Cimarron Entertainment
  • Rock of Ages, Warner Bros., Mojo LLC
  • Ted "Trailer 2 Red Band", Universal Pictures, Vibe Creative, Inc.
  • Tucker & Dale Vs. Evil, Magnet, AV Squad
Best Documentary
Winner:
George Harrison: Living in the Material World, Grove St. Prod., The Ant Farm
Nominees:
  • Bully, The Weinstein Company, AV Squad
  • Dreams of a Life, Soho Moon, Picture Production Company
  • Rebirth, Oscilloscope, Zealot Productions Inc
  • Something From Nothing: The Art of Rap, Indomina Media, Anthony James Productions
Best Drama
Winner:
The Girl With the Dragon Tattoo, Sony Pictures, Mark Woollen & Associates
Nominees:
  • Extremely Loud and Incredibly Close, Paramount/Warner Bros., Mojo LLC
  • The Ides of March, Sony Pictures, Mojo LLC
  • The Iron Lady, The Weinstein Company, AV Squad
  • Tinker, Tailor, Soldier, Spy, Focus Features, Mark Woollen & Associates
Best Horror
Winner:
The Devil Inside "Who", Paramount Pictures, Buddha Jones
Nominees:
  • Chernobyl Diaries, Warner Bros., AV Squad
  • The Pact –UK Trailer, Eone, The Editpool
  • Paranormal Activity 3 "Where", Paramount Pictures, Buddha Jones
  • The Woman in Black "Darkness", CBS Films, Buddha Jones
Best Independent
Winner:
Take Shelter, Sony Pictures Classics, The Grossmyth Company
Nominees:
  • The Descendants, Fox Searchlight, Acme Trailer Company
  • Martha Marcy May Marlene, Fox Searchlight, Empire Design
  • Midnight in Paris, Sony Pictures Classics, In Sync Advertising
  • Safety Not Guaranteed, Film District, Acme Trailer Company
Best Music
Winner:
Another Earth, Fox Searchlight, Ignition Creative
Nominees:
  • The Intouchables, The Weinstein Company, Wink Creative
  • The Muppets "The Pig With the Froggy Tattoo", Walt Disney Studios Motion Pictures, Buddha Jones
  • Safe House "Domestic Trailer", Universal Pictures, Vibe Creative Inc.
  • The Watch "Teaser", 20th Century Fox, Workshop Creative
Best Romance
Winner:
Like Crazy, Paramount Pictures, Ignition Creative
Nominees:
  • The Lucky One "Find You", Warner Bros., Open Road Entertainment
  • One Day, Focus Features, Empire Design
  • Ruby Sparks, Fox Searchlight, Motive Creative
  • The Vow "Moments", Screen Gems, mOcean
Best Thriller
Winner:
The Grey "Teeth Redband", Open Road Films, Buddha Jones
Nominees:
  • The Bourne Legacy, Universal Pictures, Empire Design
  • Colombiana, Sony Pictures, Big Picture Entertainment
  • Safe House "Domestic Trailer", Universal Pictures, Vibe Creative Inc.
  • Tinker Tailor Soldier Spy, Studio Canal, Empire Design
Best Video Game Trailer
Winner:
The Witcher 2: Assassins of Kings, Atari, Platige Image
Nominees:
  • APB Reloaded "Be All You Can't Be", Gamers First/[a]list games, Ayzenberg Group
  • I Am Alive "Launch Trailer", Ubisoft, Hammer Creative
  • Resistance 3 "E3 Teaser", Sony Computer Entertainment of America, Create Advertising Group
  • Tomb Raider, Square Enix, Ignition Creative
The Don LaFontaine Award for Best Voice Over
Winner:
Arrietty "UK Trailer", Studio Canal, The Editpool
Nominees:
  • To the Arctic "Journey", Warner Bros., Aspect Ratio
  • The Rum Diary "Strange", Film District, Buddha Jones
  • Trollhunter, Momentum, Picture Production Company
Golden Fleece
Winner:
Apollo 18 "Classified", Dimension Films, Aspect Ratio
Nominees:
  • John Carter, Walt Disney Studios Motion Pictures, Ignition Creative
  • Larry Crowne, Walt Disney Studios Motion Pictures, Motive Creative
  • New Year's Eve "One Night Domestic, Warner Bros., Trailer Park
  • W./E., The Weinstein Company, In Sync Advertising
Most Original Trailer
Winner:
Chronicle "Camera", 20th Century Fox, Buddha Jones
Nominees:
  • The Bourne Legacy, Universal Pictures, Empire Design
  • Haywire "First Date", Relativity Media, Buddha Jones
  • The Muppets "The Pig with the Froggy Tattoo", Walt Disney Studios Motion Pictures, Buddha Jones
  • The Pirates in an Adventure with Scientists (Band of Misfits), Sony Pictures Releasing, Empire Design
Summer 2012 Blockbuster Trailer
Winner:
The Dark Knight Rises "Chant", Warner Bros., Open Road Entertainment
Nominees:
  • The Avengers "Personal", Walt Disney Studios Motion Pictures, mOcean
  • GI Joe: Retaliation, Paramount Pictures, AV Squad
  • Men in Black III, Columbia Pictures for Sony Pictures Entertainment, The Ant Farm
  • Prometheus "Not Alone", 20th Century Fox, Wild Card
Trashiest Trailer
Winner:
Piranha 3DD, Dimension, AV Squad
Nominees:
  • God Bless America, Magnet, AV Squad
  • The Human Centipede 2, IFC Films, Kinetic
  • Knights of Badassdom, IndieVest Pictures, AV Squad
  • Tim and Eric's Billion Dollar Movie "Redband", Magnet/Magnolia, Zealot Productions Inc.


Technical Categories


Best Motion/Title Graphics
Winner:
Anonymous "Domestic Trailer 2", Columbia Pictures, Greenhaus GFX
Nominees:
  • The Amazing Spider-Man "Domestic Trailer 2", Columbia Pictures, Greenhaus GFX/Create Advertising
  • Haywire "First Date", Relativity Media, Buddha Jones
  • The Hunger Games "Trailer 1", Lionsgate, Mojo LLC
  • Snow White and the Huntsman "Domestic Trailer 2", Universal Pictures, Greenhaus GFX
Best Sound Editing
Winner:
The Woman in Black "Darkness", CBS Films, Buddha Jones
Nominees:
  • Battleship, Universal Pictures, Ignition Creative
  • George Harrison: Living in the Material World, Grove Street Prod., The Ant Farm
  • Prometheus, 20th Century Fox, Skip Film
  • Silent House "Time", Open Road Films, Buddha Jones
Best Trailer – No Movie
Winner:
Babylon, The Solid State
Nominees:
  • Dancing in Jaffa, Mighty Pictures for Tiara Blu and kNow Productions
  • One Direction: The Movie "Together", Create Advertising Group


Foreign Theatrical Trailer Categories


Best Anime
Winner:
The Secret World of Arrietty "Stand Tall", Walt Disney Studios Motion Picture, Trailer Park


Best Foreign Action Trailer
Winner:
Elite Squad: The Enemy Within, Flatiron, Red Circle, Inc.
Nominees:
  • Detective Dee and the Mystery Phantom Flame, Indomina Media, Anthony James Productions
  • Headhunters, Magnolia Pictures, Kinetic
  • Point Blank, Magnet, AV Squad
  • The Raid: Redemption, Sony Pictures Classics, Kinetic Trailers
Best Foreign Animation/Family Trailer
Winner:
Arrietty "UK Trailer", Studio Canal, The Editpool
Nominees:
  • Brave "Japan Trailer", Walt Disney Studios Motion Pictures, mOcean
  • Don Gato y Su Pandilla "Trailer 1", Warner Bros. Mexico, FIX COMUNICACION
  • Don Gato y Su Pandilla "Trailer 2", Warner Bros. Mexico, FIX COMUNICACION
  • The Secret World of Arrietty "Stand Tall", Walt Disney Studios Motion Pictures, Trailer Park
Best Foreign Comedy Trailer
Winner:
The Intouchables, Senator, TRAILERHAUS GmbH
Nominees:
  • The Decoy Bride, Cinema NX, Create Advertising London
  • A Few Best Men, Auburn Entertainment, The Solid State
  • A Few Best Men, Ingenious, Zealot Production Inc.
  • Two Little Boys, New Zealand Film Commission, The Solid State
Best Foreign Documentary Trailer
Winner:
Anton Corbijn Inside Out, HanWay Films, Zealot
Nominees:
  • Jig, Bankside Films, Zealot
  • Pink Ribbons, Inc, ONF NFB, Zealot Productions Inc.
  • Presunto Culpable, Cinepolis Distribucion, FIX COMUNICACION
  • The Tall Man, BlackFella Films The Solid State
Best Foreign Drama Trailer
Winner:
Sarah's Key, The Weinstein Company, AV Squad
Nominees:
  • The Cup, Village Roadshow/Myriad, Zealot Productions Inc
  • In Darkness, Sony Pictures Classics, Kinetic
  • The Lady, Cohen Media Group/Europa, Zealot Productions Inc
  • Oranges and Sunshine, Cohen Media Group/Icon, Zealot Productions Inc.
Best Foreign Graphics in a Trailer
Winner:
Coriolanus, LIONSGATE, Create Advertising London
Nominees:
  • Don Gato y su Pandilla, Warner Bros. Mexico, FIX COMUNICACION
  • The Flowers of War "UltimateTrailer", New Pictures Film Corp. Ltd, Beijing Trailer Movie Culture Media Co.
  • Three, Strand Releasing, Big Science Film Inc.
  • Tonight You're Mine, Roadside Attractions, Big Science Film Inc.
Best Foreign Horror/Thriller Trailer
Winner:
The Hunter, Magnolia, Zealot Productions Inc.
Nominees:
  • La Cara Oculta, Fox International/Dynamo, Zealot Productions Inc.
  • Cold Sweat, Wheelhouse Creative
  • The Silence "Obsession", Soda Pictures, Wonderland
  • The Woman in Black, Momentum Pictures, Create Advertising London
Best Foreign Romance Trailer
Winner:
Delicacy, StudioCanal/Cohen Media Group, Wink Creative
Nominees:
  • El Cielo en tu Mirada, Videocine Distribucion/Sobrevivientes Films, Art Kingdom
  • Salmon Fishing in the Yemen "Hooked", LIONSGATE, Wonderland
  • Tonight You're Mine, Roadside Attractions, Big Science Film Inc
  • Upside Down, Onyx Films, Motive Creative
Most Original Foreign Trailer
Winner:
The Sleeping Beauty, Strand Releasing, Big Science Film Inc.
Nominees:
  • Bullhead, Drafthouse Films, Intermission Film
  • Detective Dee and the Mystery Phantom Flame, Indomina Media, Anthony James Productions
  • Hell, Paramount Pictures Germany, Fleischmann Trailer
  • Trollhunter, Momentum, Picture Production Company


TV Spots


Best Action TV Spot
Winner:
Sherlock Holmes: A Game of Shadows "Beat", Warner Bros., AV Squad
Nominees:
  • The Avengers "Become", Walt Disney Studios Motion Pictures, mOcean
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 "Every Journey", Warner Bros., Aspect Ratio
  • The Hunger Games "Family", Lionsgate, Mojo LLC
  • Mission: Impossible – Ghost Protocol "Harder", Paramount Pictures, AV Squad
Best Animation/Family TV Spot
Winner:
Puss in Boots "Curiosity", Paramount Pictures, Aspect Ratio
Nominees:
  • Hugo, Paramount Pictures, Ignition Creative
  • The Muppets "Prepare Physical", Walt Disney Studios Motion Pictures, mOcean
  • The Pirates! Band of Misfits "Epic Love Story", Sony Pictures, Green Monster Advertising
  • Puss in Boots "Fiesta Kids", Paramount Pictures, TRANSIT
Best Comedy TV Spot
Winner:
21 Jump Street "Arrest", Columbia Pictures, Workshop Creative
Nominees:
  • Bridesmaids, Universal Pictures, In Sync Advertising
  • The Hangover Part II, Warner Bros., Seismic Productions
  • Horrible Bosses, Warner Bros., Seismic Productions
  • The Sitter "Lullaby Online", 20th Century Fox, Buddha Jones
Best Drama TV Spot
Winner:
Extremely Loud and Incredibly Close "Messages", Warner Bros. Wild Card
Nominees:
  • The Descendants "Matters Most", Fox Searchlight Pictures
  • The Girl With the Dragon Tattoo "Investigation", Columbia Pictures, Workshop Creative
  • The Hunger Games "Big Event Countdown", Lionsgate, Mojo LLC
  • J. Edgar, Warner Bros., Seismic Productions
Best Foreign TV Spot
Winner:
Africa First, Focus Features, Big Science Film Inc.
Nominees:
  • Goon "Behind the Scenes", Alliance, Trailer Park
  • Goon "Met His Match", Alliance, Trailer Park
Best Graphics in a TV Spot
Winner:
Martha Marcy May Marlene "MReview", Fox Searchlight, Acme Trailer Company
Nominees:
  • 50/50 "Inspired Review", Summit Entertainment, Motive Creative
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 "Triumphant Review", Warner Bros., Mojo LLC
  • Limitless "More", 20th Century Fox Home Entertainment, Buddha Jones
  • Mission: Impossible – Ghost Protocol "Masthead:15", Paramount Pictures, AV Squad
Best Horror TV Spot
Winner:
Cabin in the Woods "Secret" Lionsgate, AV Squad
Nominees:
  • The Devil Inside "Church", Paramount Pictures, Buddha Jones
  • Final Destination 5 "Ticking End", Warner Bros., AV Squad
  • Fright Night "Fear the Night Awards", DreamWorks/Disney, AV Squad
  • The Raven "Severed", Relativity Media, Workshop Creative
Best Independent TV Spot
Winner:
The Artist ":60 Spotlight", The Weinstein Company, AV Squad
Nominees:
  • Carnage, StudioCanal, Picture Production Company
  • The Descendants "Paradise", Fox Searchlight, Motive Creative
  • Friends With Kids "Dare", Roadside Attractions, Trailer Park
  • Martha Marcy May Marlene "Leader", Fox Searchlight, Acme Trailer Company
Best Music TV Spot
Winner:
Moneyball "Academy Song", Columbia Pictures, Workshop Creative
Nominees:
  • The Descendants "Paradise", Fox Searchlight, Motive Creative
  • Extremely Loud and Incredibly Close "I Miss", Warner Bros., Mojo LLC
  • The Hangover Part II, Warner Bros., Seismic Productions
  • Puss In Boots "Fiesta Kids", Paramount Pictures, TRANSIT
Best Romance TV Spot
Winner:
The Vow "Forever", Screen Gems, mOcean
Nominees:
  • Crazy, Stupid, Love "In It", Warner Bros., Trailer Park
  • The Lucky One "Reveal", Warner Bros., Trailer Park
  • My Week With Marilyn, The Weinstein Company, In Sync Advertising
  • One Day, Focus Features, Kinetic
Best Summer Blockbuster 2012 TV Spot
Winner:
Snow White and the Huntsman "Ravenna", Universal Pictures, Vibe Creative Inc.
Nominees:
  • Battleship, Universal Pictures, Industry Creative
  • Men In Black III "The Mission", Columbia Pictures, Workshop Creative
  • Snow White and the Huntsman "Bound", Universal Pictures, Wild Card
  • Snow White and the Huntsman "Kingdom" Universal Pictures, Aspect Ratio
Best Thriller TV Spot
Winner:
Contagion, Warner Bros., Seismic Productions
Nominees:
  • The Girl with the Dragon Tattoo "Character", Columbia Pictures, Workshop Creative
  • The Hunger Games "Big Event Countdown", Lionsgate, Mojo LLC
  • Martha Marcy May Marlene "Name", Fox Searchlight, Acme Trailer Company
  • Safe House "Home-Big Game", Universal Pictures, AV Squad
Best Video Game TV Spot
Winner:
Need for Speed: The Run, Electronic Arts, Industry Creative
Nominees:
Best Voice Over TV Spot
Winner:
Final Destination 5 "Die Again", Warner Bros., TRANSIT
Nominees:
  • The Muppets "How Many", Walt Disney Studios Motion Pictures, Buddha Jones
Most Original TV Spot
Winner:
The Descendants "Paradise", Fox Searchlight, Motive Creative
Nominees:
  • Final Destination 5 "Reverse", Warner Bros., TRANSIT
  • Martha Marcy May Marlene "Name", Fox Searchlight, Acme Trailer Company
  • Real Steel "Victory", DreamWorks, The Ant Farm
  • The Three Stooges "Stoogesta", 20th Century Fox, The Refinery AV


Poster Categories


Best Action Poster
Winner:
The Hunger Games "Teaser Poster", LIONSGATE, Ignition
Nominees:
Best Animation/Family Poster
Winner:
Nominees:
Best Comedy Poster
Winner:
Nominees:
Best Documentary Poster
Winner:
Nominees:
Best Drama Poster
Winner:
Nominees:
Best Foreign Poster
Winner:
Nominees:
Best Horror Poster
Winner:
Nominees:
Best Independent Poster
Winner:
Nominees:
Best International Poster
Winner:
Nominees:
Best Romance Poster
Winner:
Nominees:
Best Summer 2012 Blockbuster Poster
Winner:
Nominees:
Best Teaser Poster
Winner:
Nominees:
Best Thriller Poster
Winner:
Nominees:
Best Video Game Poster
Winner:
Nominees:
Best Wildposts
Winner:
Nominees:
Most Original Poster
Winner:
Nominees:
Trashiest Poster
Winner:


Standees


Best Standee for Feature Film
Winner:
The Hunger Games "Standee", LIONSGATE, Ignition
Nominees:
  • Abduction "Standee", LIONSGATE, Ignition
  • The Cabin in the Woods "Standee", LIONSGATE, Ignition
  • Conan the Barbarian "Standee", LIONSGATE, Ignition


Advertising In Theater & On Screen


Best Pre-show Theatrical Advertising
Winner:
21 Jump Street "In Theater NCM", Sony Pictures, Mob Scene
Nominees:
  • The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn, Columbia/Paramount, Picture Production Company
  • Disney Universe "Kids", Disney, Ayzenberg Group


Original/Experiential Cinematic/Movie Advertising


Most Innovative Advertising for a Feature Film
Winner:
Shame "Alternative Newspaper Ad", Fox Searchlight Pictures
Nominees:
  • The Hunger Games "Faux Motion Ad – Cutting Edge", LIONSGATE, Ignition
  • The Hunger Games "Faux Motion Ad – Liquid Skyliner", LIONSGATE, Ignition
  • The Muppets "Two Muppets", Walt Disney Studios Motion Pictures, Buddha Jones
Most Innovative Advertising for a Brand/Product
Winner:
The Hunger Games "Faux Motion Ad – Smile Away", LIONSGATE, Ignition
Nominees:
  • Haywire, LIONSGATE, Flyer Entertainment
  • Rise of the Planet of the Apes "Academy :30", 20th Century FOX Home Entertainment, Flyer Entertainment
  • Star Wars The Complete Saga "Every Moment :30", 20th Century FOX Home Entertainment, Flyer Entertainment
Most Innovative Advertising for a Video Game
Winner:
Prototype 2 "Timeline", Activision/Radical Entertainment, Buddha Jones


Film Festival Category


Best Film Festival Trailer
Winner:
New York Film Festival 2011, Film Society of Lincoln Center, Kinetic
Nominees:
  • French Film Festival, The Solid State
  • Message Sticks, The Solid State
  • New Directors/New Films 2012, Film Society of Lincoln Center/Museum of Modern Art, Kinetic
  • Tipsy Goes to the Movies, Sonoma International Film Festival Trailer 2012, Screaming Pixels
The 13th Annual Golden Trailer Awards were announced at the awards celebration on May 31st, 2012 in Los Angeles, California.


Sensory Overload Music
© 2014 Golden Trailers Award. All rights reserved