This Year's Winners!

Feature Films Category

Best of Show

Winner: A Quiet Place: Part 2 “Keep Listening”Paramount Pictures, Create

 

BoS Nominees:

1917, Universal Pictures, Motive  

F9, “Path”, Universal Pictures, AV Squad 

JoJo Rabbit “Teaser”, Searchlight Pictures, Motive

Joker “Open Mic”Warner Bros., JAX 

Queen & Slim, “Revolution”, Universal, Wild Card 

The Painter and the Thief, NEON, JUMP CUT 

Uncut Gems “Bet on This”, A24, GrandSon 

Best Action

Winner: 1917, Universal Pictures, Motive

Nominees:

1917, Universal Pictures, Motive 

A Quiet Place: Part 2 “Keep Listening”Paramount Pictures, Create 

Army of the Dead “Aces”, Netflix, Wild Card 

F9, “Path”, Universal Pictures, AV Squad 

Nobody, “Return”, Universal Pictures, AV Squad 

Spenser Confidential “New Roommates”, Netflix, TRANSIT 

The Old Guard, Netflix, Monster  

Best Animation/Family   

Winner: Soul “Chicken Soup”, The Walt Disney Studios, The Hive 

 

Nominees:

Black Beauty, Disney+, ZEALOT 

Cruella, “Bad Things / Evil”, Disney, Seismic Productions 

Frozen 2 “Spirit/Adventure”, Walt Disney Studios, MOCEAN 

Mulan “True”, Walt Disney Studios, TRANSIT 

Soul “Live”, Walt Disney Studios/Pixar, Rogue Planet 

Soul “Chicken Soup”, The Walt Disney Studios, The Hive 

Wolfwalkers: “Hope”, Apple TV+, Trailer Park 

Best Comedy   

Winner: Palm Springs “Loop”, Hulu & NEON, ZEALOT 

Nominees:

Borat Subsequent Moviefilm “Epic Journey”, AMAZON STUDIOS, JAX 

Chick Fight “Fight Like A Girl”, Red Box Entertainment, Outpost Media  

Free Guy, “Believe”, Disney, Wild Card 

Free Guy, “Good Guy”, 20th Century Studios, AV Squad 

Jo Jo Rabbit ‘Imaginary’, Searchlight Pictures, Mark Woollen & Associates—Empire 

Palm Springs “Loop”, Hulu & NEON, ZEALOT 

Superintelligence, HBO Max, MOCEAN

Best Documentary   

Winner: The Painter and the Thief, NEON, JUMP CUT 

 

Nominees:

Assassins “Perfect Crime”, Neon, ZEALOT 

Athlete A, Netflix, Netflix Creative Studios 

Crime Scene The Vanishing at the Cecil Hotel, Netflix, BOND 

In & Of Itself “Transformed”, Hulu, GrandSon 

The Biggest Little Farm, Parkland Entertainment, Editpool  

The Painter and the Thief, NEON, JUMP CUT 

The Year Earth Changed, Apple TV+, Motive 

Best Drama   

Winner: Queen & Slim, “Revolution”, Universal, Wild Card 

Nominees:

1917, “Final Mission”, Universal Pictures, Inside Job 

Harriet “Free”, Focus, Wild Card 

Just Mercy “Stand Up”, Warner Bros. Pictures, Mob Scene 

Nomadland Trailer, Searchlight Pictures, Mark Woollen & Associates 

Palmer Official Trailer “Free”, Apple TV+, Mocean 

Queen & Slim, “Revolution”, Universal, Wild Card 

The Assistant, Bleecker Street, Jump Cut 

Best Fantasy Adventure   

Winner: Black Widow – “Control”, Disney / Marvel, MOCEAN 

 

Nominees:

Black Widow – “Control”, Disney / Marvel, MOCEAN 

Dune “Vision”, Warner Bros., Wild Card 

Jumanji: The Next Level, “Change”, Sony, Big Picture 

Jungle Cruise, “Spirits”, Walt Disney Studios, AV Squad 

Mulan – Trailer: True, Walt Disney Pictures, TRANSIT 

Mulan Warrior Trailer, DISNEY, REVOLVE AGENCY 

Star Wars 9: The Rise of Skywalker “Together”, The Walt Disney Studios, The Hive 

Best Horror   

Winner: A Quiet Place: Part II “Keep Listening”, Paramount Pictures, Create 

Nominees:

A Quiet Place: Part II “Keep Listening”, Paramount Pictures, Create 

Antlers “Teaser”, Searchlight Pictures, Mark Woollen & Associates 

Antlers, “Myth”, Searchlight Pictures, Buddha Jones 

Candyman, “Dare”, Universal Pictures, Inside Job 

In The Earth “Memories”, Neon, ZEALOT 

IT Chapter 2, “It Ends”, Warner Bros., Buddha Jones 

The Wretched “Creepy As F”, Little Runway, Hungry Monster Entertainment 

Best Independent Trailer   

Winner: Uncut Gems “Bet on This”, A24, GrandSon 

 

Nominees:

Cut Throat City “Witness”, Well Go USA Entertainment, Sequence Creative 

JoJo Rabbit “Teaser”, Searchlight Pictures, Motive 

Parasite “Plan”, Neon, ZEALOT 

Princess of the Row, “Fairytale”, Gravitas Ventures, Van Maximilian Carlson 

Promising Young Woman “Girls Like That”, Focus Features, BOND 

The Assistant, Bleecker Street, Jump Cut 

Uncut Gems “Bet on This”, A24, GrandSon 

Best Music   

Winner: Ma Rainey’s Black Bottom “Attention”, Netflix, GrandSon 

 

Nominees:

Army of the Dead, “Aces”, Netflix, Wild Card 

Bloody Hell “Welcome”, The Horror Collective/Heart Sleeve Productions/Eclectik Vision, Heart Sleeve Creative 

Hitman’s Wife’s BodyGuard, Lionsgate, Revolve Agency 

Jo Jo Rabbit ‘Imaginary’, Searchlight Pictures, Mark Woollen & Associates—Empire

Ma Rainey’s Black Bottom “Attention”, Netflix, GrandSon 

The Map of Tiny Perfect Things “Love Story”, Prime Video, Tiny Hero 

Wolfwalkers: “Hope” Trailer, Apple TV+, Trailer Park 

Best Thriller   

Winner: Joker “Open Mic”, WARNER BROS., JAX 

 

Nominees:

1BR Trailer “Welcome to the Neighborhood”, Dark Sky Films, Hungry Monster Entertainment 

El Camino: A Breaking Bad Movie “Change”, Netflix, MOCEAN 

Joker “Open Mic”, WARNER BROS., JAX 

The Courier “Businessman”, Roadside Attractions, GrandSon 

The Invisible Man, “Believe”, Universal Pictures, Creature Street 

The Invisible Man, “Fear”, Universal Pictures, Inside Job 

The Woman in the Window “Puzzle”, 20th Century Fox, Aspect 

Best Video Game Trailer   

Winner: Assassin’s Creed Valhalla, “Cinematic World Premiere Trailer”, Ubisoft, Buddha Jones 

 

Nominees:

Assassin’s Creed Valhalla, “Cinematic World Premiere Trailer”, Ubisoft, Buddha Jones 

Call of Duty: Cold War Reveal Trailer, Activision, gnet agency 

Call of Duty: Modern Warfare – Reveal Trailer, Activision, gnet agency 

Cyberpunk 2077, — V, CD PROJEKT RED, CD PROJEKT RED 

The Callisto Protocol, Striking Distance Studios, Plastic Wax  

The Medium, Bloober Team S.A., House – Bloober Team S.A. 

Watch Dogs: Legion – Story Trailer, Ubisoft, Hammer Creative 

Golden Fleece   

Winner: Capone “Gangster”, Vertical Entertainment, Sequence Creative 

 

Nominees:

Black Christmas,”Holiday”, Universal Pictures, Creature Street 

Brahms: The Boy 2 “Broken”, STX, Heart Sleeve Creative 

Capone “Gangster”, Vertical Entertainment, Sequence Creative 

Cats, “Moonlight”, Universal Pictures, Inside Job 

Fatman, Saban Films, The Refinery 

Ron Hopper’s Misfortune, Luis Bernadas, Luis Bernadas 

The Turning “New Kids”, Universal, AV Squad

Most Original Trailer   

Winner: Cherry “Memory”, Apple TV+, Rogue Planet  

 

Nominees:

6 Underground – “Whisper”, Netflix, Rogue Planet 

6 Underground “Travelogue”, Netflix, Monster 

Antebellum “Teaser”, Lionsgate, Motive 

Cherry “Memory”, Apple TV+, Rogue Planet 

Nomadland ‘Sonnet’, Searchlight Pictures, Mark Woollen & Associates 

Ready or Not “Game”, Fox Searchlight, Av Squad  

Uncut Gems “Bet on This”, A24, GrandSon 

Best Summer 2021 Blockbuster Trailer   

Winner: F9, “Path”, Universal Pictures, AV Squad 

 

Nominees:

Black Widow, “Home”, Marvel, Wild Card 

Cruella, “Bad Things / Evil”, Disney, Seismic Productions 

F9, “Path”, Universal Pictures, AV Squad 

Hitman’s Wife’s Bodyguard, Lionsgate, Revolve Agency 

The Suicide Squad “No Problemo”, Warner Bros., BOND 

The Suicide Squad “Rebellion”, Warner Bros. Pictures, Mob Scene 

Top Gun: Maverick “Elite”, Paramount Pictures, MOCEAN 

Best Teaser   

Winner: JoJo Rabbit Teaser, Searchlight Pictures, Motive 

 

Nominees:

Antlers, “Escape”, Searchlight Pictures, Buddha Jones 

Cruella, “Roar/Sorry”, Disney, Seismic Productions 

Death on the Nile: Teaser, 20th Century Studios, MOCEAN 

Dune “Test”, Warner Bros., Wild Card 

JoJo Rabbit Teaser, Searchlight Pictures, Motive 

The Batman “Justice”, Warner Bros, Statement Advertising 

Top Gun: Maverick, “Service”, Paramount Pictures, AV Squad 

Non Show Categories

Best Trailer No Movie   

Winner: The Lost Blonde: The Veronica Lake Story, Little Dude Media Ltd, Edit MSM Editing Ltd  


Nominees:

2019 Movie Mashup, Clark Zhu 

Coming Soon, Tiny Hero 

Marvel Cinematic Universe Phase 3, Clark Zhu 

Our End: How The Apocalipse Could Be, Freelancer 

The Lost Blonde: The Veronica Lake Story, Little Dude Media Ltd, Edit MSM Editing Ltd  

Trashiest Trailer   

Winner: White Trash Ninja: Ninja Badass – “China Buffet”, Fat Eagle, Tiny Hero  

 

Nominees:

Bloody Hell – “Kill Them All”, The Horror Collective, Ashworth Entertainment/Heart Sleeve Creative/Eclectik Vision 

The Boys, Supercut, Amazon Studios, Ignition Creative 

White Trash Ninja: Ninja Badass – “China Buffet”, Fat Eagle, Tiny Hero  

Willy’s Wonderland, Screen Media, Silk Factory 

Zola “Facts”, A24, GrandSon  

Best Original Score   

Winner: Star Wars 9: The Rise of Skywalker “Together”, The Walt Disney Studios, The Hive 

 

Nominees:

Downton Abbey “Theme”, Focus Features, GrandSon 

Hearthstone: Saviors of Uldum, Blizzard Entertainment, Blizzard Entertainment 

In The Heights “Chance”, Warner Bros, Statement Advertising 

Star Wars 9: The Rise of Skywalker “Together”, The Walt Disney Studios, The Hive 

U-235, a team productions, a team productions 

Best Independent Trailer (for film budget shot under $1.5Million US)   

Winner: Never Rarely Sometimes Always, Focus Features, Mark Woollen & Associates 

 

Nominees:

Blow The Man Down “Secrets”, PRIME VIDEO, Paradise Creative 

Every Time I Die “Who You Are”, Gravitas Ventures, Invisible Pictures 

Inside Game, Raw Milk, Ammo Creative 

Never Rarely Sometimes Always, Focus Features, Mark Woollen & Associates 

The Paper Tigers, Well Go USA Entertainment, Sequence Creative 

Best Romance   

Winner: The Map of Tiny Perfect Things “Love Story”, Prime Video, Tiny Hero 

 

Nominees:

I Still Believe, Lionsgate, Markus Wernig / Offramp Creative 

Last Christmas, “Destiny”, Universal Pictures, Inside Job 

Rebecca, NETFLIX, INTERMISSION FILM  

The Map of Tiny Perfect Things “Love Story”, Prime Video, Tiny Hero 

To All The Boys: Always and Forever, “Senior Year”, Netflix, Big Picture 

The Don LaFontaine Award for Best Voice Over   

Winner: Marriage Story ‘Charlie and Nicole’, Netflix, Mark Woollen & Associates 

 

Nominees:

6 Underground, Netflix, Monster 

Little Monsters “Shake it Off”, Neon/Hulu, ZEALOT 

Made for Love Teaser, HBO Max, Mark Woollen & Associates 

Marriage Story ‘Charlie and Nicole’, Netflix, Mark Woollen & Associates 

The Green Knight “Quest For Honor”, A24, GrandSon 

Best Motion/Title Graphics   

Winner: Judy & Punch Trailer, Picturehouse Entertainment, Zealot UK 

 

Nominees:

1917, Universal Pictures, Motive 

Judy & Punch Trailer, Picturehouse Entertainment, Zealot UK 

Parasite, “Plan”, Neon, ZEALOT 

The Batman: Justice Trailer Title Animation, Warner Bros., Devastudios, Inc. 

The Invisible Man, Universal Pictures, Devastudios, Inc. 

Best Sound Editing   

Winner: 1917, Universal Pictures, Motive 

Nominees:

1917, Universal Pictures, Motive 

Home Sweet Home, 20K MILES, Nurostar 

Monster Hunter: Humanity, Screen Gems, Create

The Batman “Justice”, Warner Bros, Statement Advertising 

Welcome to the Blumhouse “Twisted”, Prime Video, Tiny Hero 

Best Faith Based Trailer   

Winners: I Still Believe, Lionsgate, Markus Wernig / Offramp Creative 

 

Nominees:

A Week Away: A Musical, “Summer Camp”, Netlfix, Big Picture 

Clouds ‘Hope’ Trailer, Disney +, Mark Woollen & Associates 

Determined: The Story of Holocaust Survivor Avraham Perlmutter, Determined Film, LLC 

I Still Believe, Lionsgate, Markus Wernig / Offramp Creative 

The Two Popes “Eternal”, Netflix, GrandSon 

Best of Show

Winner: A Quiet Place: Part II “Keep Listening”, Paramount Pictures, Create 

Foreign

Best Foreign Action Trailer   

Winner: Major Grom: Plague Doctor “Judgment or justice”, BUBBLE, Andrei Solodovnikov 

 

Nominees:

Major Grom: Plague Doctor “Judgment or justice”, BUBBLE, Andrei Solodovnikov 

SAS: Red Notice, Sky, Silk Factory 

The Climbers, Shanghai Film Group, Mark Woollen & Associates 

The Witch, Well Go USA, Red Circle, Inc. 

V2. Escape from Hell, Sony Pictures, Bazelevs, Andrei Solodovnikov 

Best Foreign Comedy Trailer   

Winner: Blinded By The Light, Entertainment One, Zealot UK 

 

Nominees:

Blinded By The Light, Entertainment One, Zealot UK 

Extra Ordinary, Wildcard Distribution, Intermission Film 

Rams “Together”, Roadshow Films, Ignition Creative 

The Farewell Trailer, A24, Mark Woollen & Associates 

This Town Trailer, New Zealand Film Commission, Zealot UK 

Best Foreign Documentary Trailer   

Winner: The Painter and the Thief, NEON, JUMP CUT 

 

Nominees:

Collective, Magnolia Pictures, Intermission Film 

One Child Nation Trailer, Amazon Studios, Mark Woollen & Associates 

Rising Phoenix, Netflix, Intermission Film  

The Painter and the Thief, NEON, JUMP CUT 

This is not a movie, National Film Board of Canada, KysO Creative 

Best Foreign Drama Trailer   

Winner: The Life Ahead “Hope”, Netflix, ZEALOT 

 

Nominees:

A Dog named Palma “Letter”, Mars Media Entertainment, Andrei Solodovnikov 

Night of the Kings “Story”, Neon, ZEALOT 

Official Secrets “Courage”, Entertaiment One, Ignition Creative London 

The Balkan Line, Upgrade Vision, On/Off Production 

The Life Ahead “Hope”, Netflix, ZEALOT 

Best Foreign Horror Trailer   

Winner: Saint Maud, Studiocanal, Intermission Film 

 

Nominees:

Home Sweet Home, NUROSTAR 

Red Dot, Netflix, Mark Woollen & Associates 

Relic “Unfamiliar”, IFC, ZEALOT 

Saint Maud, Studiocanal, Intermission Film 

Sea Fever, Gunpowder & Sky, Zealot UK 

Best Foreign Independent Trailer   

Winner: Parasite, NEON, Jump Cut 

 

Nominees:

Major Grom: Plague Doctor “Judgment or justice”, BUBBLE, Andrei Solodovnikov 

Parasite, NEON, Jump Cut 

Portrait of a Lady on Fire, Curzon, Silk Factory  

The Guard, No Way to Escape, Invada Film, Alexander Kulabukhov, On/Off Production 

Unknown Battle “Brotherhood”, 3xmedia, Andrei Solodovnikov 

Best Foreign Music Trailer   

Winner: Blinded By The Light, Entertainment One, Zealot UK 

 

Nominees:

Blinded By The Light, Entertainment One, Zealot UK 

Home Sweet Home, 20K MILES, Nurostar 

Major Grom: Plague Doctor “Judgment or justice”, BUBBLE, Andrei Solodovnikov 

Minha Fama de Mau, Downtown Filmes, Movietrailer 

White Tiger, “Freedom”, Netflix, Buddha Jones 

Best Foreign Thriller Trailer   

Winner: Official Secrets “Courage”, Entertaiment One, Ignition Creative London

 

Nominees:

Official Secrets “Courage”, Entertaiment One, Ignition Creative London 

Possesor “Ready”, Neon, ZEALOT 

Text, Start, Start Studio 

The Courier, SND Films, Zealot UK 

The Dry, “Alibi”, Roadshow, Ignition 

Best Foreign Teaser   

Winner: Redemption Of A Rogue, Wildcard Distribution, Intermission Film  

 

Nominees:

A dog named Palma “Letter”, Mars Media Entertainment, Andrei Solodovnikov 

Cancion Sin Nombre, LuxBox, Good Hands 

Chernobyl. Exclusion Zone, TV3 Channel, TV3 Channel 

Redemption Of A Rogue, Wildcard Distribution, Intermission Film  

The Dry, “Truth”, Roadshow, Ignition 

Most Original Foreign Trailer   

Winner: Deerskin “Dream”, Greenwich Entertainment, ZEALOT 

 

Nominees:

A Hidden Life ‘Procknow’, Searchlight Pictures, Mark Woollen & Associates 

Deerskin “Dream”, Greenwich Entertainment, ZEALOT 

Isi & Ossi, Netflix Germany, Trailerhaus GmbH 

Memories of a Murder “Rain”, Neon, ZEALOT 

True History of the Kelly Gang Trailer, The Solid State, The Solid State 

TV Spots For Feature Films

Best Action TV Spot (for a Feature Film)   

Winner: Top Gun: Maverick, “End Super Bowl”, Paramount Pictures, AV Squad 

Nominees:

1917 “Time”, Universal Pictures, Motive 

6 Underground, “One Shot”, Netflix, Monster 

Bad Boys for Life, “Mantra”, Sony, Wild Card 

John Wick: Chapter 3 – Parabellum “Masterpiece”, Lionsgate, Create

Top Gun: Maverick, “End Super Bowl”, Paramount Pictures, AV Squad 

Best Animation / Family TV Spot (for a Feature Film)   

Winner: Frozen II:  “Chant”, The Walt Disney Studios, The Hive 

 

Nominees:

Frozen II:  “Chant”, The Walt Disney Studios, The Hive 

Minions: The Rise of Gru, “Get Ready”, Universal Pictures, Inside Job 

Soul, “In It”, Walt Disney Studios, Ignition Creative 

The Lion King, “Little Lion”, Disney, Buddha Jones 

The Secret Life of Pets 2, “Panda”, Universal Pictures, Inside Job 

Best Comedy TV Spot (for a Feature Film)   

Winner: 6 Underground “One Shot”, Netflix, Monster

 

Nominees:

6 Underground “One Shot”, Netflix, Monster 

Bad Education “Race Car”, HBO, Motive 

Borat Subsequent Moviefilm “Changed”, Prime Video, Motive 

Jojo Rabbit “Bedtime Stories”, Searchlight Pictures, Motive 

JoJo Rabbit “Unsinn”, Searchlight Pictures, Mark Woollen & Associates 

Best Documentary TV Spot (for a Feature Film)   

Winner: The Social Dilemma “Checkmate”, Netflix, Mark Woollen & Associates 

 

Nominees:

Chasing the Moon: “Countdown”, PBS, Mentality Creative 

For Sama, PBS, DG Entertainment 

Lost & Found, National Geographic, Ignition Creative 

The Social Dilemma “Checkmate”, Netflix, Mark Woollen & Associates 

Time “Family”, Amazon Studios, Mark Woollen & Associates 

Best Drama TV Spot (for a Feature FIlm)   

Winner: Cherry “Questions”, Apple TV+, Wild Card 

 

Nominees:

Cherry TV “Questions”, Apple TV+, Wild Card 

Ford v Ferrari, “Run Free”, Fox, Lindeman & Associates 

Marriage Story, “Loving”, Netflix, Seismic Productions 

Once Upon a Time in Hollywood “Weapon INTL”, Sony Pictures, AV Squad  

The Courier “Last Man”, Roadside Attractions, GrandSon 

Best Fantasy Adventure TV Spot (for a Feature Film)   

Winner: Star Wars 9: The Rise of Skywalker “Fate”, The Walt Disney Studios, The Hive 

Nominees:

Godzilla: King of the Monsters, Warner Bros, Create

Mulan “Exhale”, Disney, Create  

Mulan “Oath”, DISNEY, REVOLVE AGENCY 

Star Wars 9: The Rise of Skywalker “Fate”, The Walt Disney Studios, The Hive 

Wonder Woman 1984: Echoes Review, Warner Bros, Create 

Best Foreign TV Spot (for a Feature Film)   

Winner: The Right Kind of Movies, TNT4, TNT4 

 

Nominees:

Il Divin Codino, Netflix, Zealot UK 

Parasite “No Plan”, Neon, ZEALOT 

Rzhev, Stay Strong, Triix Media, Alexander Kulabukhov 

The Right Kind of Movies, TNT4, TNT4 

The Wild Goose Lake, Heli Chenguang International Culture Media (Beijing) Co., Ltd, NUROSTAR 

Best Graphics in a TV Spot (for a Feature Film)   

Winner: JoJo Rabbit “Unsinn”, Searchlight Pictures, Mark Woollen & Associates 

 

Nominees:

1917 “Orders”, Universal Pictures, Motive 

Cherry TV “Life”, Apple TV+, Wild Card 

JoJo Rabbit “Unsinn”, Searchlight Pictures, Mark Woollen & Associates 

Joker “Mirror”, Warner Bros., Mark Woollen & Associates 

Mank “Call Me Mank”, Netflix, Mark Woollen & Associates 

Best Horror TV Spot (for a Feature Film)   

Winner: It Chapter Two, “Play”, Warner Bros., Aspect

Nominees:

A Quiet Place Part II, “Breathe”, Paramount, Seismic Productions 

A Quiet Place, Part II: Fight, Paramount Pictures, Create  

It Chapter 2 “Moments”, Warner Bros. Entertainment, TRANSIT  

It Chapter Two, “Play”, Warner Bros., Aspect 

The Grudge, “Home”, Sony Pictures, Buddha Jones 

Best Independent TV Spot (for a Feature Film)   

Winner: The Outpost, Stampede Studios, Screen Media 

 

Nominees:

Boogie “History”, Focus, ZEALOT 

JoJo Rabbit “Unsinn”, Searchlight Pictures, Mark Woollen & Associates 

JoJo Rabbit “What Is This”, Searchlight Pictures, Motive 

Parasite “Amazing”, Curzon, Silk Factory 

The Outpost, Stampede Studios, Screen Media 

Best Music TV Spot (for a Feature Film)   

Winner: Uncut Gems “Stranger”, A24, GrandSon 

 

Nominees:

A Beautiful Day in the Neighborhood “Imagine”, TriStar Pictures, Create

Beastie Boys Story “Astonishing”, Apple TV+, Ignition 

Police Academy, TNT4, TNT4 

Richard Jewell “Grace”, Warner Bros. Pictures, TRANSIT 

Uncut Gems “Stranger”, A24, GrandSon 

Best Original Score TV Spot (for a Feature Film)   

Winner: Downton Abbey “Future”, Focus Features, Create 

Nominees:

127 HOURS, TNT4, TNT4 

Black Christmas, “12 Days”, Universal Pictures, Inside Job 

Downton Abbey “Ceremony”, Focus Features, GrandSon 

Downton Abbey “Future”, Focus Features, Create

The Addams Family “El Grito”, United Artists, Create 

Best Romance TV Spot (for a Feature Film)   

Winner: Emma. “Gossip”, Focus Features, GrandSon 

 

Nominees:

Emma. “Gossip”, Focus Features, GrandSon 

Summerland “Love Story”, Lionsgate, Silk Factory 

Sylvie’s Love “Right Love, Wrong Time”, Prime Video, Tiny Hero 

Sylvie’s Love “Woman of Your Dreams”, Prime Video, Tiny Hero 

The Sun is Also a Star, “Questions”, Warner Bros., Wild Card 

Best Sound Editing in a TV Spot (for a Feature Film)   

Winner: Greyhound “Fire”, Apple TV+, Wild Card 

 

Nominees:

127 HOURS, TNT4, TNT4 

1917 “Time”, Universal Pictures, Motive 

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw “Listen” :30, Universal Pictures, AV Squad  

Greyhound “Fire”, Apple TV+, Wild Card 

POLICE ACADEMY, TNT4, TNT4 

Best Summer Blockbuster TV Spot (for a Feature Film)   

Winner: Black Widow “Choose”, Marvel, Wild Card 

 

Nominees:

Black Widow “Choose”, Marvel, Wild Card 

F9, “Risk Super Bowl” :30, Universal Pictures, AV Squad 

Greyhound “Cinematic”, Apple TV+, Wild Card 

Greyhound “Fire”, Apple TV+, Wild Card 

Best Thriller TV Spot (for a Feature Film)   

Winner: A Quiet Place, Part II: “Fight”, Paramount Pictures, Create

Nominees:

1917 “Trap”, Universal, Wild Card 

A Quiet Place, Part II: “Fight”, Paramount Pictures, Create

Queen & Slim “No Going Back”, Universal, Wild Card 

The Courier “Last Man”, Roadside Attractions, GrandSon 

The Invisible Man “TV30 Believe”, Universal Pictures, TRANSIT 

Best Video Game TV Spot   

Winner: Call of Duty: Modern Warfare, Activision, gnet agency 

 

Nominees:

Call of Duty: Modern Warfare, Activision, gnet agency 

Cyberpunk 2077 – Seize The Day, CD Projekt Red, gnet agency 

Final Fantasy VII Karen-O Accolades Spot, Square Enix, Hammer Creative 

Star Wars Jedi: Fallen Order, Respawn Entertainment, Dark Burn Creative 

Total War: Three Kingdoms – “Liu Bei”, Creative Assembly, Creative Assembly 

Best Voice Over TV Spot (for a Feature Film)   

Winner: Emma. “Delicious”, Focus Features, GrandSon 

 

Nominees:

Borat Subsequent Moviefilm “Changed”, Amazon Studios, Motive 

Emma. “Delicious”, Focus Features, GrandSon 

Honey Boy “Blown Away”, Prime Video, Tiny Hero

Golden Fleece TV Spot (for a Feature Film)   

Winner: Cats “Cattitude”, Universal Pictures, Inside Job 

 

Nominees:

Brahms: The Boy 2  “Look”, STX Films, Heart Sleeve Creative 

Cats “Cattitude”, Universal Pictures, Inside Job 

Cats “Drumroll”, Universal Pictures, Mark Woollen & Associates 

Cats Lit! x Cats, Universal, Viacom Velocity 

Charlie’s Angels “Ru’s Angels”, Lionsgate, Viacom Velocity 

Most Original TV Spot (for a Feature Film)   

Winner: Jojo Rabbit “Bedtime Stories”, Searchlight Pictures, Motive 

 

Nominees:

Jojo Rabbit “Bedtime Stories”, Searchlight Pictures, Motive 

Joker “Mirror”, Warner Bros., Mark Woollen & Associates 

Knives Out “Knives Out Knives”, Lionsgate, Viacom Velocity 

The Croods: A New Age “Fashion Statement”, ESPN / Universal Pictures, Framework 

The Right Kind of Movies, TNT4, TNT4 

Trailers or TV Spots for TV/Streaming Series

Best Action for a TV/Streaming Series (Trailer/Teaser/TV Spot) 

Winner: Narcos: Mexico S2 “Empire”, Netflix, MOCEAN  

 

Nominees:

Narcos: Mexico S2 “Empire”, Netflix, MOCEAN 

See: “US”, Apple TV+, Wild Card 

The Boys Season 2, “Manhunt”, Amazon Prime Video, Buddha Jones 

The Mandalorian Season 1, “Waiting”, Disney+, Buddha Jones 

Vikings “Legends”, Amazon, Wild Card 

Best Animation/Family for a TV/Streaming Series (Trailer/Teaser/TV Spot)   

Winner: Home Before Dark: “Family”, Apple TV+, Lussier 

 

Nomines:

Dota: Dragon’s Blood, “Power”, Netflix, AV Squad 

Home Before Dark: “Family”, Apple TV+, Aspect 

Home Before Dark: “Family”, Apple TV+, Lussier 

Star Wars: The Clone Wars, “The Key”, Disney+, Buddha Jones 

The Mighty Ducks: Game Changers “Underdogs”, Disney+, ZEALOT

Best Comedy for a TV/Streaming Series (Trailer/Teaser/TV Spot)   

Winner: Motherland “Break Free”, Lionsgate, Tiny Hero 

 

Nominees:

Fleabag: Season 2 “Fleabag, Born Again”, Amazon Prime Video, MENTALiTY 

Motherland “Break Free”, Lionsgate, Tiny Hero 

Shark Week, “Shark Scream”, Discovery, AV Squad 

Silicon Valley: Season 6 Trailer “Big”, HBO, Big Picture 

Wayne “Crazy”, Amazon Prime Video, The Refinery 

Best Documentary/Reality for a TV/Streaming Series (Trailer/Teaser/TV Spot)

Winner: A Perfect Planet 60′ Trail, BBC Studios, BBC Studios 

 

Nominees:

A Perfect Planet 60′ Trail, BBC Studios, BBC Studios 

I’ll Be Gone In the Dark, HBO, JUMP CUT 

Murder Among the Mormons “Doubt”, Netflix, The Shop Creative Advertising, Inc. 

The Vow “Secrets”, HBO, JAX 

Tiger “Pressure”, HBO, ZEALOT 

Best Drama for a TV/Streaming Series (Trailer/Teaser/TV Spot)   

Winner: The Queen’s Gambit, Netflix, Netflix Creative Studio 

Nominees:

Mare of Easttown, “Begin”, HBO, Buddha Jones 

Succession S2 “Follow”, HBO, Create

The Morning Show: “My Way”, Apple TV+, Lussier 

The Queen’s Gambit, Netflix, Netflix Creative Studio 

Wu-Tang: An American Saga “Legendary”, Hulu, Wild Card 

Best Fantasy Adventure for a TV/Streaming Series (Trailer/Teaser/TV Spot)   

Winner: The Nevers, HBO, Motive 

 

Nominees:

His Dark Materials “Comic-Con”, HBO, BOND 

Man in the High Castle – S4 “Worlds”, Amazon, ZEALOT 

The Mandalorian (Disney+ Series) “The Way”, The Walt Disney Studios, The Hive 

The Nevers, HBO, Motive 

Wandavision”Believe”, Disney, Level Up AV 

Best Foreign TV Spot/Trailer/Teaser for a TV/Streaming Series   

Winner: Our Boys “Investigation”, HBO, BOND 

 

Nominees:

Dublin Murders, Starz, ZEALOT 

Equinox, “Caller”, Netflix, Buddha Jones 

Money Heist “All In”, Netflix, BOND 

Our Boys “Investigation”, HBO, BOND 

The Woods, Netflix, Zealot UK 

Best Graphics for a TV/Streaming Series (Trailer/Teaser/TV Spot)   

Winner: Sky Rojo, Netflix Creative Studio, Netflix Creative Studio 

 

Nominees:

Killer Inside: The Mind of Aaron Hernandez, Netflix, ZEALOT 

Paatal Lok- Title Announcement, Amazon Prime- India, Trigger Happy Entertainment Network 

Sky Rojo, Netflix Creative Studio, Netflix Creative Studio 

The Irregulars “Map”, Netflix, Silk Factory 

Truth Be Told “Consequences”, Apple TV+, AV Squad 

Best Horror/Thriller for a TV/Streaming Series (Trailer/Teaser/TV Spot)   

Winner: The Purge – Season 2 “Surviving the Purge”, USA, ZEALOT 

 

Nominees:

Des, New Pictures, Zealot UK 

Servant “Nanny”, Apple TV+, Buddha Jones 

The Murders at White House Farm, HBO Max  

The Purge – Season 2 “Surviving the Purge”, USA, ZEALOT 

You S2 “Creep”, Netflix, GrandSon 

Best Music for a TV/Streaming Series (Trailer/Teaser/TV Spot)   

Winner: The Crown Season 4 “Destiny”, NETFLIX, JAX 

 

Nominees:

Cosmos: “Possible Worlds Series”, National Geographic, Motive 

Man in the High Castle Season 4 Trailer, AMAZON PRIME VIDEO, ZEALOT | THE HIT HOUSE 

The Crown Season 4 “Destiny”, NETFLIX, JAX 

Vikings “Legends”, Amazon, Wild Card 

Wandavision, Official Trailer “Believe”, Disney, Level Up AV 

Best Original Score for a TV/Streaming Series (Trailer/Teaser/TV Spot)   

Winner: The Underground Railroad ‘Heart’, Amazon Studios, Mark Woollen & Associates 

 

Nominees:

Central Park “Park”, Apple TV+, Transit 

Into the Dark “My Valentine”, Hulu, Hulu 

Little Voice “Believe”, Apple TV+, mOcean 

The Underground Railroad ‘Heart’, Amazon Studios, Mark Woollen & Associates 

Unsolved Mysteries Season 2, Netflix Creative Studio, Netflix Creative Studio 

Best Sound Editing for a TV/Streaming Series (Trailer/Teaser/TV Spot)   

Winner: FX on Hulu, “The Future”, FX Networks, Buddha Jones 

 

Nominees:

FX on Hulu, “The Future”, FX Networks, Buddha Jones 

Raised by Wolves “Big Bad Wolf”, WarnerMedia Studios

The Boys Season 2, “Manhunt”, Amazon Prime Video, Buddha Jones 

The Queen’s Gambit, Netflix, Netflix Creative Studio 

Watchmen “Tick Tock”, HBO, BOND 

Best Voice Over for a TV/Streaming Series (Trailer/Teaser/TV Spot)   

Winner: Dave Chappelle Sticks & Stones “TV Spot”, Netflix, Netflix In-House 

 

Nominees:

Cosmos: “Possible Worlds”, National Geographic, Motive 

Dave Chappelle Sticks & Stones “TV Spot”, Netflix, Netflix In-House 

Night On Earth “New Light”, Netflix, Ignition Creative London 

The Good, The Bad, The Hungry “Wieners”, ESPN, The Shop 

Tiny World “Closer”, Apple TV+, Buddha Jones 

Most Original TV Spot/Trailer/Teaser for a Series   

Winner: Wandavision, Official Trailer “Believe”, Disney, Level Up AV 

Nominees:

Veronica Mars “Mars Investigations Commercial”, Hulu, Hulu 

WandaVision “New Era”, Disney+, MOCEAN 

Wandavision, Official Trailer “Believe”, Disney, Level Up AV 

Westworld, Season 3: Incite, HBO, Create

What We Do In The Shadows: Season 2: “Lucky Brews”, FX, Big Picture 

Best Promo for a OTO or Special (i.e. Oscars, CMAs, Globes, SuperBowl, VMA's et al)

Winner: FX on Hulu, “The Ride”, FX Networks, Buddha Jones 

 

Nominees:

FX on Hulu, “The Ride”, FX Networks, Buddha Jones 

PBS Short Film Festival 2020, PBS, Prevue Media, Post-Op Media 

Peoples Choice Awards – Social Campaign, E!, gnet agency 

The Fresh Prince of Bel-Air Reunion Official Trailer, HBO Max, Open Road 

Time 100 “Top 100 of the Year”, ABC Entertainment Marketing  

Best Promo for a TV Network   

Winner: FX on Hulu, “The Future”, FX Networks, Buddha Jones 

 

Nominees:

Disney+ “Look Beyond”, Disney+, Seismic Productions 

FX HAS THE MOVIES :60 Promo, FX, Revolve Agency 

FX on Hulu, “The Future”, FX Networks, Buddha Jones 

HBO, “2020 Image”, HBO, Buddha Jones 

MGM TV “Ascending”, MGM TV, Tiny Hero 

Digital/Home Entertainment

Best Digital Ent Action 

Winner: Captain Marvel “Bonus”, Disney Media & Entertainment Distribution, Tiny Hero 

 

Nominees:

Avengers: Endgame “Announce Trailer”, Disney Media & Entertainment Distribution, Tiny Hero 

Avengers: Endgame “Target Wall”, Disney Media & Entertainment Distribution, Tiny Hero 

Captain Marvel “Bonus”, Disney Media & Entertainment Distribution, Tiny Hero 

John Wick: Chapter 3 – Parabellum Announce “Tick Tock”, Lionsgate Home Entertainment, Aspect  

Terminator Dark Fate “Non Stop”, Paramount Home Entertainment, Aspect  

Best Digital Ent Family / Animation 

Winner Call of the Wild “Announce Trailer”, Disney Media and Entertainment Distribution, Ammo Creative 

 

Nominees:

Call of the Wild “Announce Trailer”, Disney Media and Entertainment Distribution, Ammo Creative 

Frozen 2 Announce Trailer “Together”, Disney Media and Entertainment Distribution, Aspect  

Ghost In The Shell, 25th Anniversary 4k Trailer, Lionsgate, Lionsgate 

Soul “Target Wall”, Disney Media & Entertainment Distribution, Tiny Hero 

Toy Story 4 Announce Trailer “Favorite Friends”, Disney Direct-to-Consumer & International, Aspect  

Best Digital Ent Comedy

Winner: Freaky “Announce Trailer”, Universal Pictures, Ammo Creative 

 

Nominees:

Freaky “Announce Trailer”, Universal Pictures, Ammo Creative 

The King of Staten Island “Announce Trailer Redband”, Universal Pictures, Ammo Creative 

Best Digital Ent Drama 

Winner: The Cotton Club Encore Trailer “It’s Jazz”, Lionsgate, MOCEAN 

 

Nominees:

Ford Versus Ferrari Awards :30, 20th Century Fox Home Entertainment, Aspect  

Ford Versus Ferrari Target Wall “More Of That”, 20th Century Fox Home Entertainment, Aspect 

Requiem for a Dream “4K Trailer”, Lionsgate, Ammo Creative 

The Cotton Club Encore Trailer “It’s Jazz”, Lionsgate, MOCEAN 

The Limey “Wicked”, Lionsgate, MOCEAN 

Best Digital Ent Fantasy Adventure

Winner: Star Wars: The Rise of Skywalker Target Wall, Disney Media & Entertainment Distribution, Tiny Hero 

 

Nominees:

Avengers: Endgame Announce Trailer, Disney Media & Entertainment Distribution, Tiny Hero 

Avengers: Endgame Target Wall, Disney Media & Entertainment Distribution, Tiny Hero 

Maleficent: Mistress of Evil Announce Trailer, Disney Media & Entertainment Distribution, Tiny Hero 

Max Cloud, Official Trailer, Well Go USA Entertainment, Dual Visions 

Star Wars: The Rise of Skywalker Target Wall, Disney Media & Entertainment Distribution, Tiny Hero 

Best Digital Ent Horror / Thriller 

Winner: Fear of Rain Trailer, Lionsgate, Ammo Creative 

 

Nominees:

Fear of Rain Trailer, Lionsgate, Ammo Creative 

The Invisible Man “Surprise Social Announce”, Universal Pictures, Ammo Creative 

Posters

Best Action Poster   

Winner: 1917 – Teaser Poster, Universal, Concept Arts  

 

Nominees:

1917 – Teaser Poster, Universal, Concept Arts  

Tenet – IMAX Art, Warner Bros., Leroy & Rose 

Without Remorse “Payoff”, Amazon Studios, Concept Arts  

Zack Snyder’s Justice League Key Art, HBO Max, Gravillis 

Best Animation / Family Movie Poster  

Winner: Wolfwalkers Poster, Apple TV+, Lindeman & Associates  

 

Nominees:

Klaus, Netflix, Concept Arts  

The Secret Life of Pets 2 “Rooftop” One-Sheet, Universal, LA/Lindeman Associates 

The Snoopy Show Hero Poster, Apple TV+, BLT 

Wolfwalkers Poster, Apple TV+, Lindeman & Associates 

Best Comedy Poster  

Winner:  Jojo Rabbit, Cast Poster, Searchlight Pictures, Lindeman & Associates, Eclipse 

 

Nominees:

Barb and Star Go to Vista Del Mar – Payoff, Lionsgate, Leroy & Rose 

Borat Subsequent Movie Film – Maskini, Amazon Studios, Concept Arts 

Greener Grass, IFC MIDNIGHT, Jump Cut 

Jojo Rabbit, Cast Poster, Searchlight Pictures, Lindeman & Associates, Eclipse 

Best Documentary Poster  

Winner: The Painter and the Thief, NEON, JUMP CUT 

 

Nominees:

Class Action Park Key Art, HBO Max  

One Child Nation, Prime Video, Gravillis 

The Need To Grow, 4WT, Chargefield 

The Painter and the Thief, NEON, JUMP CUT 

Best Drama Poster  

Winner: The Little Things, Warner Bros., Leroy & Rose 

 

Nominees:

Blow the Man Down, Prime Video, Bond 

Nomadland Theatrical Poster, Searchlight Pictures, Eclipse 

The Little Things, Warner Bros., Leroy & Rose 

The Report “One Sheet”, Amazon, LA/Lindeman Associates 

Best Fantasy Adventure Poster   

Winner: Star Wars: The Rise of Skywalker: IMAX One-Sheet, Disney, LA/Lindeman Associates 

 

Nominees:

Chaos Walking, Lionsgate, Leroy & Rose 

Star Wars: The Rise of Skywalker: IMAX One-Sheet, Disney, LA/Lindeman Associates 

Star Wars: The Rise of Skywalker: Payoff One-Sheet, Disney, LA/Lindeman Associates 

Vast of Night Poster, AMAZON STUDIOS, JUMP CUT 

Best Foreign Poster  

Winner: The Unlit Official poster, KW Film, Trace House 

 

Nominees:

Avant Qu’on Explose, “Before We Explode”, Les Films Seville, Champ & Pepper 

Bloodsuckers – A Marxist Vampire Comedy, AMBI MEDIA, Good Hands 

Rising High Betonrausch Primary Keyart, Netflix, the white Rabbit 

The Unlit Official poster, KW Film, Trace House 

Best Horror Poster   

Winner: It: Chapter 2 Poster, Warner Bros. Studios, Concept Arts  

 

Nominees:

Antlers, Poster 2, Searchlight Pictures, Lindeman & Associates 

BLUMHOUSE multi-title poster, Prime Video, LA 

It: Chapter 2 Poster, Warner Bros. Studios, Concept Arts  

The Gallows Act 2, Lionsgate, Truest.  

Best Independent Poster 

Winner: Synchronic Theatrical Poster, Well Go USA Entertainment, The Refinery Creative 

 

Nominees:

Black Bear, “All Is On Allison”, Momentum Pictures, Champ & Pepper 

Determined: The Story of Holocaust Survivor Avraham Perlmutter, Determined Film, LLC 

Synchronic Theatrical Poster, Well Go USA Entertainment, The Refinery Creative 

White Lie, “Faking”, Level Film, Champ & Pepper 

Best International Poster 

Winner: 1917 International Poster, Black Tooth, N/A 

 

Nominees:

1917 International Poster, Black Tooth, N/A 

Best Teaser Poster 

Winner: Nomadland, License Plate Poster, Searchlight Pictures 

 

Nominees:

Black Widow Teaser One-Sheet, Disney/Marvel, LA/Lindeman Associates 

It: Chapter 2 Poster, Warner Brothers Studios, Concept Arts  

Nomadland, License Plate Poster, Searchlight Pictures 

The Report Teaser Poster, Prime Video, LA 

Best Thriller Poster 

Winner: Vivarium – UK & ROI Quad Poster, Wildcard Distribution, Intermission Film  

 

Nominees:

Antebellum, Lionsgate, Leroy & Rose 

Official Poster, KW Film, Trace House 

The Invisible Man Teaser One-Sheet, Universal, LA/Lindeman Associates 

Vivarium – UK & ROI Quad Poster, Wildcard Distribution, Intermission Film  

Best Video Game Poster 

Winner: Mortal Kombat 11, Poster, WB Games, Create

 

Nominees:

Mortal Kombat 11, Poster, WB Games, Create

Wasteland 3 – Key Art, Deep Silver + inXile, Hammer Creative 

Best Wildposts 

Winner: Zack Snyder’s Justice League Character Art, HBO Max, Gravillis 

 

Nominees:

Amulet Campaign, Magnolia Pictures, The Refinery 

The Secret Life of Pets 2 “Graffiti” Wildposts, Universal, LA/Lindeman Associates 

The Trial of the Chicago 7 “Characters”, Netflix, Concept Arts 

Zack Snyder’s Justice League Character Art, HBO Max, Gravillis 

Most Original Poster

Winner: Borat Subsequent Movie Film – Maskini, Amazon Studios, Concept Arts 

 

Nominees:

Bloodsuckers – A Marxist Vampire Comedy, AMBI MEDIA, Good Hands 

Borat Subsequent Movie Film – Maskini, Amazon Studios, Concept Arts 

Synchronic, Key Art, Well Go USA Entertainment, The Refinery 

The Devil All the Time, NETFLIX, JUMP CUT 

Best Motion Poster

Winner: Soul “Virtual Jazz Show”, Disney Pixar, ZEALOT, Legion Creative Group and Walt Disney Motion Picture Studios 

 

Nominees:

Bloody Hell – Motion Poster “Psycho”, The Horror Collective, Heart Sleeve Creative / Matt Smith 

Nomadland, Motion Poster, Searchlight Pictures, Mark Woollen & Associates  

Soul “Virtual Jazz Show”, Disney Pixar, ZEALOT, Legion Creative Group and Walt Disney Motion Picture Studios 

The Personal History of David Copperfield, Motion Poster, Searchlight Pictures, Concept 

Best Animation/Family Poster for a TV/Streaming Series

Winner: Here We Art Key Art, Apple TV+, BLT 

 

Nominees:

Close Enough Key Art, HBO Max, Cold Open 

Endlings Poster, Sinking Ship Entertainment, Chargefield 

Here We Art Key Art, Apple TV+, BLT 

Young Sheldon “Chalkboard”, Warner Bros., WB Worldwide TV Marketing 

Best Comedy Poster for a TV/Streaming Series  

Winner: Dave, FX, Leroy & Rose 

 

Nominees:

Big Bang Theory “Cosmic”, Warner Bros., WB Worldwide TV Marketing 

Dave, FX, Leroy & Rose 

Mythic Quest Pax Exclusive “Gaming Deconstructed”, Apple TV+, Arsenal 

Why Women Kill, CBS All Access, CBS All Access 

Best Documentary/Reality Poster for a TV/Streaming Series 

Winner: Nightstalker: The Hunt for a Serial Killer, Netflix, Blood&Chocolate, Inc. 

 

Nominees:

A Perfect Planet Hero Iconic, BBC Studios, BBC Studios 

Dirty Money Season 2 key art, Netflix, Netflix Creative Studio 

Nightstalker: The Hunt for a Serial Killer, Netflix, Blood&Chocolate, Inc. 

Pride, “Buttons” Poster, FX Networks, AV Squad 

Best Drama/Action Poster for a TV/Streaming Series

Winner: Brave New World, Peacock, Concept Arts  

 

Nominees:

Big Little Lies – Season 2 Teaser, HBO, Cold Open 

Brave New World, Peacock, Concept Arts  

Doom Patrol, S2 HBO Max Keyart, HBO Max, Warner Bros. Worldwide Television Marketing 

See Key Art, Apple TV+, Art Machine 

Best Horror/Thriller Poster for a TV/Streaming Series   

Winner: American Horror Story 1984 “Dock”, FX, LA/Lindeman Associates 

 

Nominees:

American Horror Story 1984 “Dock” One-Sheet, FX, LA/Lindeman Associates 

Books of Blood, Hulu, Concept Arts  

Creepshow – Poster “Bleed”, Shudder, Heart Sleeve Creative 

Swamp Thing, Silhouette, Warner Bros., WB Worldwide TV Marketing 

Best WildPosts for a TV/Streaming Series 

Winner: Ted Lasso Ensemble Barricades “Teamwork”, Apple TV+, Arsonal 

 

Nominees:

Mrs. America, Wildposts, FX Networks, The Refinery 

Star Wars: The Mandalorian Wildposts, Disney +, LA/Lindeman Associates 

Ted Lasso Ensemble Barricades “Teamwork”, Apple TV+, Arsonal 

The Twilight Zone S2 – Episodic Posters, CBS All Access, CBS All Access 

Best Billboard (for Feature Film or TV/Streaming Series)

Winner: BLUMHOUSE Glow In The Dark Billboard, Prime Video, LA 

 

Nominees:

Beastie Boys Story Out of Home – Hotel Figueroa, Apple TV+, LA 

BLUMHOUSE Glow In The Dark Billboard, Prime Video, LA 

Borat Subsequent Movie Film – Maskini Billboard, Amazon Studios, Concept Arts 

The Snoopy Show Sunset Duals, Apple TV+, BLT 

Digital & Innovative Advertising

Most Innovative Advertising for a Feature Film 

Winner: Godzilla: King of the Monsters / Cinemark, Warner Bros., FRAMEWORK 

 

Nominees:

Borat Subsequent Moviefilm Face Mask and Hand Sanitizing Station, Prime Video, Empire 

Countdown – iHeart Radio Live Concert – Trailer App AirDrop, STX Films, Heart Sleeve Creative 

Godzilla: King of the Monsters / Cinemark, Warner Bros., FRAMEWORK 

Greyhound: “By The Numbers” Digital Spot, Apple TV+, AV Squad 

Mank “Davies”, Netflix, GrandSon 

Best Viral Campaign for a Feature Film

Winner: Jojo Rabbit, Downfall Meme, Searchlight Pictures

 

Nominees:

Addams Family Social/Digital Campaign, MGM/UA, REVOLVE AGENCY 

Jojo Rabbit, Downfall Meme, Searchlight Pictures  

Knives Out “Knives Out Knives”, Lionsgate, Viacom Velocity 

Knives Out “Sweater”, Lionsgate, ZEALOT 

Nomadland Profiles, Searchlight Pictures, Mark Woollen & Associates 

Best Action/Thriller TrailerByte for a Feature Film 

Winner: 1917 Time Byte, Universal Pictures, Motive 

 

Nominees:

1917 Time Byte, Universal Pictures, Motive 

Joker “Power Run”, Warner Bros., Pool Party Creative 

Mulan :06 Bumpers, DISNEY, REVOLVE AGENCY 

Project Power, Netflix, ZEALOT 

Tenet: Explosive Wait, Warner Bros., Trailer Park Group 

Best Animation TrailerByte for a Feature Film 

Winner: Soul “Virtual Jazz Show”, Disney Pixar, ZEALOT, Legion Creative Group and Walt Disney Motion Picture Studios 

 

Nominees:

Addams Family Social/Digital Campaign, MGM/UA, REVOLVE AGENCY 

Minions: The Rise of Gru, “Shades Dance”, Universal Pictures, Inside Job 

Raya and the Last Dragon “Dragon Magic Social”, Disney, Create Advertising London 

Raya And The Last Dragon TrailerBytes, Walt Disney Studios, Outpost Media 

Soul “Virtual Jazz Show”, Disney Pixar, ZEALOT, Legion Creative Group and Walt Disney Motion Picture Studios 

Best Comedy / Drama TrailerByte for a Feature Film

Winner: Jojo Rabbit “Fairy Tales with Shitler”, Searchlight Pictures, Motive, Chen Liang 

 

Nominees:

6 Underground, NOW PLAYING Digital, Netflix, Monster 

Bad Boys for Life “Get Tickets”, Sony Pictures Entertainment, GrandSon 

Jojo Rabbit, Fairy Tales with Shitler, Searchlight Pictures, Motive, Chen Liang 

Jumanji: The Next Level, Street Fight, Sony, Ignition Creative 

The Lighthouse, “Emoji” Digital, A24, AV Squad 

Best Horror / Thriller TrailerByte for a Feature Film

Winner: Come True “Doorway”, IFC Midnight, www.stuartortiz.com 

 

Nominees:

Come True “Doorway”, IFC Midnight, www.stuartortiz.com 

Freaky: Punchlines, Universal, Trailer Park Group 

Ready or Not Social/Digital Campaign, Fox Searchlight Home Entertainment, REVOLVE AGENCY 

The Grudge ASMR, Sony Pictures, ZEALOT 

The Intruder – GIF/MEME “Cucumber Cats”, Screen Gems / Sony Pictures Entertainment, Heart Sleeve Creative 

Most Innovative Advertising for a TV/Streaming Series 

Winner: For Life “ATTN: Isaac Wright, Jr.”, ABC Entertainment Marketing, ATTN: 

 

Nominees:

For Life “ATTN: Isaac Wright, Jr.”, ABC Entertainment Marketing, ATTN: 

Multi-Title: “Desire”, Apple TV+, AV Squad 

See “Vision”, Apple TV+, Wild Card 

Star Trek: Picard – Campaign, CBS All Access, CBS All Access 

Watchmen – Squid Shelter with Tim Blake Nelson, HBO 

Best Viral Campaign for a TV / Streaming Series

Winner: Narcos: Mexico Season 2 – Campaign, Netflix, gnet agency 

 

Nominees:

Narcos: Mexico Season 2 – Campaign, Netflix, gnet agency 

Watchmen – Integrated AR Campaign, HBO 

Best Action / Thriller TrailerByte for a TV / Streaming Series 

Winner: The Boys Season 2, “Fucks”, Amazon Prime Video, Buddha Jones 

 

Nominees:

ERRE Social/Digital Campaign, PANTAYA, REVOLVE AGENCY 

La Casa de Papel S3 Resistencia Portraits, Netflix, Netflix In-House 

The Boys Season 2, “Fucks”, Amazon Prime Video, Buddha Jones 

The Boys Season 2, “Season 2 Date Announce”, Amazon Prime Video, Buddha Jones 

Best Animation TrailerByte for a TV / Streaming Series

Winner: Kipo & The Age Of Wonderbeasts Season 1 TrailerBytes, Dreamworks TV Animation, Outpost Media 

 

Nominees:

Kipo & The Age Of Wonderbeasts Season 1 TrailerBytes, Dreamworks TV Animation, Outpost Media 

Scoob!, “Stay at Home”, Warner Bros., Buddha Jones 

The Little Mermaid Live! “Ursula Hero Poster”, ABC Entertainment Marketing, Mammoth Advertising 

Best Comedy / Drama TrailerByte for a TV / Streaming Series 

Winner: Why Women Kill: Roomba Tease, CBS All Access, CBS All Access 

 

Nominees:

Big Sky “Script to Screen”, ABC Entertainment Marketing, Curious and Co 

I Hate Suzie “Fuck on Repeat”, HBO Max, Trailer Park Group 

Narcos: Mexico Season 2 – Campaign, Netflix, gnet agency 

Sthe Crown “Social ‘Rules'”, Netflix, Create Advertising London 

Why Women Kill: Roomba Tease, CBS All Access, CBS All Access 

Best Horror / Thriller TrailerByte for a TV / Streaming Series 

Winner: Chernobyl “Stream Full Series Now”, HBO  

 

Nominees:

Chernobyl “Stream Full Series Now”, HBO  

The Walking Dead, Look Within Negan, AMC, Ignition Creative 

The Walking Dead, Six, AMC, Ignition Creative 

Welcome to Blumhouse “Evil Eye”, Amazon Prime, Trailer Park Group 

Welcome to Blumhouse “Multi-Title”, Amazon Prime, Trailer Park Group 

Best Title/Credit Sequence for a Feature Length Film

Winner: Shazam!, Warner Bros., Aspect 

 

Nominees:

Ghost of Tsushima End Credits, Sony Interactive Entertainment, Sony Interactive Entertainment 

Hubie Halloween MOE Sequence For Film, Netflix, Happy Madison 

Shazam!, Warner Bros., Aspect 

Spiderman Miles Morales Credits, Sony Interactive Entertainment, Sony Interactive Entertainment 

Super 30, Trigger Happy Entertainment Network, Trigger Happy Entertainment Network 

Best Title/Credit Sequence for a TV/Streaming Series 

Winner: The Most Dangerous Animal of All, Main Title Sequence, FX Networks, Ignition Creative 

 

Nominees:

Big Little Lies Season 2 Opening Title Sequence, HBO, Mark Woollen & Associates 

Creepshow – Title/Credit Sequence “A Graphic World”, Shudder, Heart Sleeve Creative 

Pacific Rim: The Black, Main Title Sequence, Netflix, The Refinery 

The Flight Attendant, Main Title, HBO Max, Warner Bros Worldwide Television Marketing 

The Most Dangerous Animal of All, Main Title Sequence, FX Networks, Ignition Creative 

Best BTS/EPK for a Feature Film (Under 2 minutes)

Winner: Ready Or Not “Hide & Seek Tips”, Searchlight Pictures, Outpost Media 

 

Nominees:

Ford V Ferrari, “Underdog”, 20th Century Studios, Big Picture 

Minari, “A Family Tale”, A24, Seismic Productions 

Ready Or Not “Hide & Seek Tips”, Searchlight Pictures, Outpost Media 

Soul “Live Soulfully – Passions”, Disney Pixar, ZEALOT 

The Map of Tiny Perfect Things Behind the Scenes, Prime Video, Tiny Hero

Best BTS/EPK for a Feature Film (Over 2 minutes)

Winner: Star Wars 9: The Rise of Skywalker “Star Wars Culture” Featurette, The Walt Disney Studios, The Hive  

 

Nominees:

Crisis Featurette, City Lights Films, Zealot UK 

Da 5 Bloods “Emory Douglas x Da 5 Bloods”, Netflix, Mark Woollen & Associates 

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga, “Fire Saga”, Netflix, Big Picture 

Ma Rainey’s Black Bottom “Chadwick Acting”, Netflix, GrandSon 

Star Wars 9: The Rise of Skywalker “Star Wars Culture” Featurette, The Walt Disney Studios, The Hive  

Best BTS/EPK for a TV/Streaming Series (Under 2 minutes) 

Winner: Chernobyl – “Behind the Curtain” (BTS Full Length), HBO

 

Nominees:

Chernobyl – “Behind the Curtain” (BTS Full Length), HBO  

Home: “First Look”, Apple TV+, Create 

The Falcon and the Winter Soldier “Co-Workers”, Disney+, ZEALOT 

Wu-Tang: An American Saga – BTS – Making the Music, Hulu, Hulu 

Best BTS/EPK for a TV/Streaming Series (Over 2 minutes)

Winner: See “Creating The World” Featurette, Apple TV+, Wild Card 

 

Nominees:

Chernobyl – Aftermath (BTS), HBO

Home Before Dark “Inside the Series” Featurette, Apple TV+, Apple Creative Content 

See “Creating The World” Featurette, Apple TV+, Wild Card 

The Luminaries “Character – Eva Green” Snackable, Working Title Television, Random 

The Morning Show “Art Imitating Life” Featurette, Apple TV+, No Roads Productions 

Best Radio/Audio Spot (All Genres)

Winner: Midnight Sky “Repeat”, Netflix, GrandSon 

 

Nominees:

Bruce Springsteen’s Letter To You Radio Spot, Apple TV+, Apple TV+ 

Honey Boy “Review, Amazon Studios, Tiny Hero 

Midnight Sky “Repeat”, Netflix, GrandSon 

Nomadland Radio30 “This Life”, Searchlight Pictures, Mark Woollen & Associates 

The Turning, “Nanny Wanted”, Universal Pictures, Inside Job